top of page

Çocuğum ilkokula hazır mı?

İlkokula başlamak çocuğunuzun bağımsızlık yolunda atacağı birçok adımdan biri. İlkokul süreciyle birlikte çocuk, hayatı boyunca belki de hiç karşılaşmadığı yapılandırılmış bir ortamla baş başa. Okula hazır değilse bu durum çocuğun kendisini başarısız ve yetersiz hissetmesine hatta okul fobisinin oluşmasına bile neden olabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı okul öncesi eğitim ve okula hazırlık süreci önemli rol oynuyor, gelin bu dönemde nelere dikkat etmeniz gerektiğine göz atalım.


Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmeli

İlkokula başlarken çocuğunuzun hem akademik becerilere sahip olması hem de kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olması gerekiyor. Ancak ilkokula hazır olmasının ilk şartı çocuğun kendi temel ihtiyaçlarını başkasına muhtaç olmadan karşılayabilmesidir.


Bu soruların yanıtı “EVET” olmalı

Çocuğunuzun okula başlaması için bu sorulara olumlu yanıtlar vermek gerekiyor.

*Çocuğunuz tek başına tuvalete gidebiliyor mu?

*Giyinebiliyor mu?

*Kendini ifade edebiliyor mu?

*Kendini savunabiliyor mu?


Uzman görüşleri değerlendirilmeli

Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmenin yanı sıra çocuklar akademik anlamda da yeterliliğe sahip olmalı. Akademik yeterlilikten kast ettiğim; yapılan faaliyetlerde ilgi ve dikkatini istenilen süre boyunca koruyabilmesi, basit kavram bilgisi gerektiren kopyalama, eşleştirme gibi becerilere sahip olması, yönergelere uyum gösterebilmesi, ödev ve diğer etkinliklerden sorumlu olabilmesi olarak özetlenebilir. Bu noktada uzmanlar tarafından yapılacak olan belirli okul olgunluğu testleri ve çalışmalarla çocukların hem zihinsel hem de duygusal gelişimleri hakkında değerlendirmeler yapılarak, okula başlangıç süreci değerlendiriliyor. Bu değerlendirme sonucu çocuk eğer okula hazır görülmezse, eksiklikleri tamamlamak için gerekli eğitim programları düzenlenerek okula hazırlanıyor.

Okula hazırlık önerileri

İlkokul sürecine alışma süresi her çocuk için farklı olsa, ortalama olarak 3 hafta yeterli oluyor. Bu sürece yardımcı önerilerim ise:


Okulda onu neler bekleyeceği hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin; okulla ilgili hikâye kitaplarından faydalanabilir, okulda neler olacağı hakkında konuşabilirsiniz. Kendi çocukluğunuzdan somut örnekler vererek belki de kendi okul fotoğraf albümünüzü ona göstererek kendi duygu durum ve heyecanınızı ona aktarıp, onun endişelerini anladığınızı gösterebilirsiniz.


Gideceği okulu, okul açılmadan önce birlikte gezin, keşfedin. Okul başlamadan kısa bir süre öncesinde okula birlikte giderek, sınıfları, kantini, tuvaletleri belki de servisi bekleme alanını dahi önceden keşfetmesine izin verin.


Birlikte okul malzemelerini seçebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte alışverişe gidin ve okulun ilk gününde ihtiyaç duyduğu her şeyin sağlandığından emin olun.Yeni arkadaşlar edinmek için neler yapabileceği konusunda çocuğunuzla konuşun.


Bir rutin oluşturun. Okul haftasında yaşayacağınız rutini programlayın. Ödevlerini ne zaman yapacaklarını, hangi saat aralığında uykuya geçeceğini, TV, telefon, tablet zamanında herhangi bir kısıtlama olup olmayacağını konuşun. Bu rutine, okula başlamadan 1-2 hafta öncesinde başlayın.


Çocuğunuzun okulda karşılaşabileceği, emniyet için tehlike oluşturan tüm farklı durumları gözden geçirin. Bir yetişkin veya başka bir çocuğun kendisini rahatsız etmesi, yangın güvenlik prosedürleri ve yol güvenliği konularında da yapılması gerekenler hakkında konuşun.

Sonuç olarak, çocuğun, ilkokul zamanlarında yanında olmaya gayret edin, onu okula gitmesi için motive edici hikâyeler anlatın, kendinizden örnekler verin, hikâye kitaplarından faydalanın, okula gitme konusunda net ve kararlı olun. “Bir kere gitmek istemiyorum” dediğinde ve siz onu onaylayıp göndermediğinizde süreci aslında kolaylaştırmış değil aksine zorlaştırmış olursunuz.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page